Píší o nás v Mladé frontě DNES...

čtvrtek 19.11.2015

Školy s dobrou pověstí. Čím si ji získaly?

 

19.11.2015    Mladá fronta DNES    Strana 6    Speciál:školy s dobrou pověstí   

 

Radka Hrdinová, redaktorka MF DNES       

Vybrali jsme šest škol, které mají ve svém regionu výjimečnou pověst. Získaly si ji výukou jazyků i díky rodinné atmosféře. Seznamte se s nimi.

 

Jaké školy si rodiče pro děti vybírají? Najde se mezi nimi výběrová jazykovka, která si děti vybírá při zápisu do první třídy podle testů, i rodinná škola, kde školník zná všechny děti podle křestního jména.

                Že v Česku existují školy, kvůli kterým jsou rodiče ochotní změnit trvalé bydliště, je dobrá zpráva. Horší už je, že vedle těchto výjimečně dobrých jsou i školy vysloveně špatné. Že mají rodiče z úrovně základních škol, na které chodí jejich děti, rozporuplné pocity, ukazuje exkluzivní průzkum, který pro MF DNES připravila agentura Median.

                Nespokojenost s kvalitou vzdělání, které školy poskytují, vyjádřilo více než 42 procent dotázaných, zcela spokojených jich bylo jen necelých 10 procent. Souhlasí s nimi i odborníci. A příčina toho, že je to s kvalitou základek v Česku jako na houpačce? České školství neumí kvalitu školy nebo učitele hodnotit a vyvodit z toho důsledky. Chybí mu nástroje, jak špatné školy dovést ke zlepšení.

 

Otázka štěstí

 „Nůžky mezi školami se rozevírají. Jestli dítě padne na dobrou nebo špatnou školu a v rámci školy na dobrého nebo špatného učitele, je až příliš otázka štěstí,“ míní Dominik Dvořák z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

                To, jak je nastavený systém, dobré školy spíše trestá. Čím lépe učí, tím jsou na tom vlastně hůře. „Tím více dětí jim pak uteče po pátém ročníku na osmiletá gymnázia, pak mají nenaplněné třídy na druhém stupni. Systém je vhání do skoro neřešitelných dilemat,“ míní Dvořák. To, o jak velké dilema jde, se zatím ve městech a jejich okolí moc neprojevilo díky tomu, že dorostly o něco silnější ročníky. Školy v menších obcích o tom však vědí své.

                Investovat čas do hledání základní školy se vyplatí. Právě tam se rozhodne, jaký vztah si dítě vypěstuje ke škole do budoucna. Dobré školy se přitom dají najít všude, nejen ve velkých městech. „Absolutní výsledky sice mají školy ve větších městech lepší, když se ale vezmou v úvahu i předpoklady dětí, srovnání už nedopadá tak úplně v jejich prospěch. Podle našich průzkumů to vypadá, že venkovské školy v průměru dokážou posunout žáka dále,“ tvrdí Dvořák. Co dobrá škola umí nabídnout? Inspirujte se i v našem výběru.